Vitajte v našom blogu

chrípka, teplota

Chrípkové očkovanie u detí - má naozaj význam?

Chrípkové očkovanie patrí k dobrovoľným očkovaniam, ktoré sprevádza veľa kontroverzie. Vakcíny a ich účinnosť sa mení z roka na rok. Deti patria do rizikovej skupiny, avšak rastúci počet rodičov nie je stotožnený s povinným očkovaním, proti ochoreniam, ktoré zabíjali avšak už ich dávno denno-denne nevidíme. A preto nechcú deťom dávať ani “zbytočné” dobrovoľné očkovanie proti chrípke, ktoré môže ale nemusí byť účinné.

Čo o tomto očkovaní u detí hovoria reálne dáta a v čom je iná sezóna 2021/2022? To sa môžete dočítať v nasledujúcom článku.

covid vaccine

Prečo sa nemusíme báť zaočkovať aj novou mRNA vakcínou?

Na Slovensku sa už spúšťajú ďalšie fázy očkovania proti Covid-19. Máme dostupnú novú vakcínu Comirnaty od spoločnosti Pfizer/BioNTech (tak isto už aj vakcínu od Moderny, ktorá je postavená na tom istom molekulárnom princípe). Z mnohých strán sa na nás valia informácie prečo sa očkovať, prečo sa neočkovať. Nie všetky z týchto informácií sú však vedecky podložené. Touto formou som sa rozhodla vám poskytnúť pár vedeckých odpovedí na otázky, ktoré by ste sa možno chceli spýtať. 

NIPT, tehotenstvo

Neinvazívny genetický skríning z krvi matky v tehotenstve - NIPT

Vďaka pokrokom v technológiách sa zlepšujú naše možnosti nielen pre diagnostické testovanie, ale aj pre skríningové metódy. Jednou z nich je aj NIPT - neinvazívny genetický skríning z krvi matky.

V nasledujúcom článku sa dozviete o tom, aký je jeho princíp a aké sú jeho výhody a nevýhody.

pregnancy, pregnant woman, belly

Tri najčastejšie trizómie a čo ste o nich možno nevedeli… 

Počas tehotenstva budúca mamina absolvuje rôzne skríningové testy avšak na aké presne ochorenia sú zamerané a čo tie presne obnášajú sa môžete dozvedieť práve v tomto článku.

telemedicína, telegenetika, computer, fonendoskop

Výhody a nevýhody telegenetiky

Telegenetika je podskupinou telemedicíny - tj. medicíny poskytovanej na diaľku. V súčastnosti sa rozširuje, avšak má aj svoje limitácie, sme na ne naozaj pripravení?

V nasledujúcom článku sa dozviete o tom, aká je najzávažnejšia nástraha telegenetiky a ako sme na ňu v genotipo pripravení.